Zmagając się z problemem nadmiernego wypadania włosów, który może prowadzić nawet do całkowitej łysiny, mnóstwo ludzi szuka najskuteczniejszego rozwiązania, aby usprawnić swoje życie w tej dziedzinie. Czasami jedyną opcją jest decyzja o przeprowadzeniu przeszczepu włosów. Jednakże, nie każdy może skorzystać z tego zabiegu, ponieważ istnieje kilka ograniczeń i wskazań do jego wykonania. Poznaj jakie są kryteria kwalifikacji i wykluczenia do poddania się zabiegowi przeszczepu włosów.
Łysienie a wypadanie włosów – jak je odróżnić?
Intensywna utrata włosów nie zawsze oznacza łysienie. Istnieje wiele różnych przyczyn, które mogą powodować wypadanie włosów i nie każda z nich wymaga interwencji chirurgicznej. Przed podjęciem decyzji o zabiegu przeszczepu włosów warto upewnić się, że przyczyna utraty włosów nie leży w chorobie, która może zostać wyleczona innymi metodami.
Przyczyn nadmiernej utraty włosów jest wiele, wliczając:
– Przyjmowanie niektórych leków, które mogą skutkować trwałą utratą włosów
– Choroby nowotworowe oraz ich leczenie
– Brak ważnych witamin, minerałów oraz innych substancji mikrorodzajowych w organizmie
– Przewlekły stres
– Problemy hormonalne
– Dziedziczność
– Alergie
Oczywiście, wymienione nie są wszystkie możliwe powody dla łysienia, więc przed decyzją o wizycie w klinice transplantacji włosów, należy dokładnie zbadać przyczynę tej choroby.
Jakie są wskazania do wykonania przeszczepu włosów
Gdy diagnostyka dobiegnie końca i nie ma wątpliwości, że jedyną skuteczną metodą na poprawę stanu włosów jest transplantacja, można szukać odpowiedniego miejsca i wykwalifikowanego specjalisty do wykonania zabiegu. Przed umówieniem się do kliniki, lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, który ostatecznie zdecyduje o kwalifikacji do zabiegu i wyborze odpowiedniej metody. W razie potrzeby, specjalista skieruje na dodatkowe badania, które nie zostały przeprowadzone w czasie wcześniejszej diagnostyki.
Do wskazań na przeprowadzenie transplantacji włosów zaliczają się między innymi:
– Łysienie plackowate
– Łysienie androgenowe
– Łysienie bliznowaciejące
– Łysienie u kobiet związanym z menopauzą
– Łysienie wynikające z cyklu telogenowego
– Utrata włosów spowodowana urazem
– Utrata włosów po operacjach chirurgicznych.
Przeciwskazania do wykonania przeszczepu włosów
Mimo iż przeszczep włosów to metoda bezinwazyjna, a zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, to nadal jest to ingerencja w tkanki. Z tego powodu istnieje wiele przeciwwskazań, które uniemożliwiają wykonanie tego zabiegu, takie jak na przykład choroby skóry głowy, choroby ogólnoustrojowe, problemy z krzepliwością krwi, stan pozawałowy, uczulenie na składniki środków znieczulających lub brak zdrowych miejsc dawczych, skąd mogłyby zostać pobrane włosy do przeszczepu.
Przed przeprowadzeniem zabiegu przeszczepu włosów w naszej klinice zawsze przeprowadzamy wizytę kwalifikacyjną, podczas której dokładnie rozmawiamy z pacjentem. Ten wywiad umożliwia lekarzom ocenę stanu zdrowia i określenie, czy pacjent jest odpowiedni do przeprowadzenia transplantacji.