Wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem – zdrowa osoba traci między 50 a 150 włosów na dzień, jednak ta granica jest indywidualna dla każdej osoby. Kiedy więc spadanie włosów może oznaczać problemy zdrowotne? Dlaczego gubimy włosy? Odpowiedź na to pytanie związana jest z cyklem rozwoju włosa, który składa się z trzech faz: fazy anagenu (wzrostu), fazy katagenu (zanikania) i fazy telogenu (wypadania). Jeśli cykl przebiega prawidłowo, około 13% włosów znajduje się w fazie wypadania. Jeśli jest więcej to mamy problem.
Wypadanie włosów – dermatolog czy trycholog?
Dermatolog specjalizuje się w różnych problemach skórnych włączając choroby skóry głowy, które mogą powodować utratę włosów. Jako profesjonalny lekarz, przeprowadzi wywiad i zleci odpowiednie testy, a w razie potrzeby, przepisze mocniejsze leki. Ważne jest, aby udać się do dermatologa, gdy zmiany skórne pojawiają się nagle i wymagają natychmiastowej konsultacji.
Specjalistą, który zajmuje się badaniem skóry głowy i diagnozowaniem przyczyn wypadania włosów, może być zarówno dermatolog, jak i specjalista kosmetyczny. Osoby te, pomimo braku wykształcenia medycznego, są przeszkolone w tym zakresie i oferują konsultacje w tej dziedzinie. Wizyta u trychologa jest wskazana w przypadku problemów związanych nie tylko z wypadaniem włosów, lecz także z takimi dolegliwościami jak swędzenie skóry, pieczenie czy nadmierne łuszczenie się skóry głowy. Trycholog nie tylko przeprowadzi diagnozę, ale także zaoferuje metody leczenia problemów związanych z włosami i skórą głowy. W przypadku, gdy znasz już przyczyny problemu, takie jak dieta czy łupież, trycholog pomoże Ci w pokonaniu tego problemu, oferując odpowiednie porady i wskazówki.
Wypadanie włosów – jakie badania zrobić?
Najważniejsze badania krwi, które pomogą zrozumieć przyczyny wypadania włosów to:
– badanie morfologii krwi, które pozwala wykryć niedobory żelaza, stany zapalne oraz anemię. Jest ono punktem wyjścia do dalszej diagnostyki.
– marker stanów zapalnych, nowotworów oraz chorób autoimmunologicznych – OB.
– sprawdzenie poziomu ferrytyny, czyli białka magazynującego żelazo, ponieważ niska wartość świadczy o niedoborze żelaza, a to może powodować wypadanie włosów oraz kruche paznokcie.
– oznaczenie poziomu witaminy B12.
– badanie stężenia hormonów tarczycy (TSH, fT4), które pozwala na diagnozowanie nadczynności i niedoczynności tarczycy.
– sprawdzenie poziomu hormonów płciowych takich jak: testosteron, androstendion, siarczan DHEA, progesteron oraz prolaktyna.
– zmieniające się poziomy hormonów płciowych podczas menopauzy, takie jak: estrogeny, FSH, LS.
– poziom hormonu stresu jakim jest kortyzol.
Leczenie wypadania włosów a przeszczep
Leczenie wypadania włosów jest bardzo ważne dla osób, które borykają się z problemem łysienia lub przerzedzenia włosów. Jedną z metod stosowanych w walce z wypadaniem włosów jest mezoterapia skóry głowy. Jest to zabieg polegający na wprowadzeniu specjalnych substancji odżywczych i stymulujących do skóry głowy. Kolejną metodą, która jest coraz popularniejsza, jest przeszczep włosów metodą FUE. Jest to inwazyjny zabieg polegający na pobraniu pojedynczych jednostek mieszków włosowych z jednej części głowy i przesadzenie ich w miejsce łysienia. W Polsce działa wiele klinik specjalizujących się w leczeniu wypadania włosów. Jedną z takich klinik jest Sharley Hair Clinic w Warszawie, gdzie oferta leczenia obejmuje kompleksowo takie metody jak mezoterapia oraz przeszczep włosów metodą FUE.