Zdrowie włosów

Trichoskopia jest jednym z najbardziej zaawansowanych i precyzyjnych sposobów badania włosów. Metoda ta jest całkowicie bezbolesna i niedrażniąca. Przeprowadza ją specjalista – trycholog, który dokonuje oceny stanu skóry głowy oraz jakości włosów.

Czym jest trichoskopia?

Badanie trichoskopowe to innowacyjna metoda diagnozowania włosów oraz skóry głowy, której dokonuje się za pomocą specjalistycznego narzędzia zwanego videodermoskopem. Podczas procedury lekarz umieszcza na skórze pacjenta specjalną głowicę, która jest wyposażona w wysoko jakościową kamerę. Na monitorach obraz z kamery jest powiększany nawet 70 razy, co pozwala lekarzowi na dokładną analizę zarówno włosów, jak i skóry głowy. Zdjęcia wykonane podczas trichoskopii są składowane w archiwach i wykorzystywane w przyszłości do monitorowania postępów terapii.

Podczas analizy lekarz dokładnie ocenia łodygi i strukturę włosów oraz stan naskórka i wyższych warstw skóry właściwej. Cały proces trwa około pół godziny. Trichoskopia umożliwia dokładne ocenienie stanu włosów i skóry bez konieczności pobierania próbek. Dzięki tej procedurze łatwo można rozróżnić różne typy łysienia i chorób skóry.

Jak przygotować się do trichoskopii?

Nie jest konieczne specjalne przygotowanie do badania, ale ważne jest, aby pamiętać, że nie powinno się przeprowadzać trichoskopii bezpośrednio po wizycie u fryzjera. Po prostym strzyżeniu lub farbowaniu włosów należy poczekać około 2 tygodnie, zanim będzie można przeprowadzić badanie. W przeciwnym przypadku wyniki mogą nie być zupełnie dokładne. Kilka dni przed badaniem należy unikać mycia włosów oraz stosowania olejków i lakierów do włosów.

Trichoskopia – kto powinien z niego skorzystać?

Badanie trichoskopowe jest dedykowane dla:
– pacjentów, którzy borykają się z nadmiernym wypadaniem włosów i chcą poznać przyczynę tego problemu
– osób cierpiących na łysienie plackowate, na potrzeby diagnozy wstępnej oraz monitorowania przebiegu choroby podczas leczenia
– pacjentów leczonych z powodu wypadania włosów, aby monitorować skuteczność stosowanej terapii
– osób z chorobami i zmianami skórnymi
– ludzi, którzy doświadczają łamliwości włosów.

Trichoskopia jest w pełni bezpieczna i nie pozostawia po sobie śladów. Dzięki wynikom badania, lekarz jest w stanie zidentyfikować przyczyny utraty włosów i zaproponować spersonalizowane leczenie dostosowane do konkretnego problemu. Ze względu na charakter badania nie istnieją ograniczenia co do jego stosowania i nie ma ryzyka wystąpienia powikłań. Trichoskopia może być przeprowadzona na osobach w każdym wieku, włącznie z kobietami w ciąży. Po zabiegu nie wymaga się również specjalnej pielęgnacji.